Povinnost vést „Pamětní knihy“ bylo guberniálním výnosem uloženo světské i duchovní vrchnosti již v roce 1836. Tato povinnost byla potvrzena zákonem z roku 1920 s tím, že do konce roku 1922 musí být taková Pamětní kniha v každé obci.
V mnohých obcích se takové knihy vedly daleko a daleko dříve, ale to je známo z dějepisu. Naší nejkrásnější kronikou je Pamětní kniha farní osady Loděnice, která začíná právě rokem 1936, ale je v ní popsána i historie roků předešlých. Krásná je v tom, že je naprosto bezprostřední a některé části jsou velice osobní ke jménu i charakteru pisatele /pana faráře/. Její kopie je uložena v Okrením archivu v Berouně. Dalšími historickými dokumenty jsou „Pamětní kniha železniční stanice Loděnice“ nebo „Pamětní kniha četnické stanice Loděnice“. Uloženy jsou tamtéž.
Kronika naší obce začíná knihou z let 1928 – 1942, pokračuje obdobím 1943 – 1954 v knize druhé a 1955 – 1990 v knize třetí. Hned v první knize je ale zmínka o tom, že kroniky z minulého období byly zničeny, když pan starosta prodal svůj dům a noví majitelé je vyhodili do hnoje. Originální knihy jsou uloženy v Okresním archivu v Berouně. Podařilo se mi je na poslední chvíli nechat digitalizovat v rámci celostátní akce a záznamy jsou uloženy na Obecním úřadě. Po roce 1989 bylo na vůli obce, zda chce nebo nechce kroniku obce vést. Období do roku 2011 je pouze v podkladech a není zpracováno do formy kroniky.
Od roku 2012 je kronika vedena již jen digitálně a až do roku 2017 je uložena na digitálním nosiči na Obecním úřadě. Spolu s ní je zde uložen šanon doplňujících výstřižků z novin, časopisů apod. Poslední tři roky v současné době zpracovávám.
Minulost obce je neocenitelným bohatstvím pro současné a další generace, třebaže si to velmi málo uvědomujeme. Tak jak jimi velice často listuji při přípravě různých výročí /120 let nádraží, 100 let republiky, Návraty rodů, 100 let městyse Loděnice a další/ si daleko více našich předků vážím, než by mi kdo v dějepise vykládal.
Bohužel ne do každé doby se hodí, co kdo kdy a jak dříve dělal nebo říkal, a proto se občas ztratí stránka, kde je nějaké nepohodlné vyjádření, či jméno. Možná i proto jsou některá období velice stručná.
Do minulosti v kronikách lze nahlédnou v Okresním archivu v Berouně, záznamy na Obecním úřadě uložené, podléhají zásadám GDPR a není jasné, zda je zveřejnit, či nikoli. Pokud bude dán souhlas z vedení obce, není problém je na stránkách obce zveřejnit.
autorka: Alena Heinrichová